افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام

جستجو در سایت

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز0
دیروز11
هفته117
ماه475
کل87500

در حال حاضر ما 38 میهمان و هیچ عضوی آنلاین

نشست شهرهوشمند از سلسله نشست های عش آل محمد (ص) برگزار شد

نشست شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی عش آل محمد (ص) روز چهارشنبه نهم خردادماه 1397 به همت جهاددانشگاهی واحد استان قم در سالن همایش های شهرداری قم برگزار شد.

این نشست با سخنرانی مهندس رنجبر معاون برنامه ریزی شهرداری آغاز شد و با برگزاری دو پنل تخصصی و سخنرانی هوشنگ بشارتیان عضو کمیسیون دولت الکترونیکی، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم و سیده شبنم فاطمی سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم به کار خود ادامه داد.

مهدی رنجبر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در ابتدای این نشست با بیان اینکه برای اولین بار چشم اندازی دارای مصوبه مراجع رسمی کشور در دست داریم، اظهار کرد: این سند در شش گزاره است که یکی از آنها به هوشمندسازی شهر می پردازد؛ دستگاه‌های اجرایی در این زمینه باید خود را برای رسیدن به نقطه آرمانی تجهیز کنند و گام هایی که بر می دارند بر اساس الگوهای آرمانی باشد.

رنجبر با اشاره به این که مساله شهر هوشمند، دغدغه مناسب و فوق العاده‌ای برای شهر کریمه اهل بیت(ع) است افزود: شهرداری به عنوان بازوی اجرایی مدیریت شهری، از 4 سال پیش در ادامه فعالیت‌هایی که انجام شده بود، بر اساس ماموریت وزارت کشور به دنبال تدوین چشم اندازی برای شهر قم گام برداشت و در افق 20 ساله 1414 چشم اندازی برای شهر تصویب شد.

هوشنگ بشارتیان عضو کمیسیون دولت الکترونیکی نیز در نشست شهر هوشمند با بیان اینکه شهر هوشمند نیازمند دید سیستمی است، بیان کرد: شهر هوشمند به عنوان یک ابرسیستم از انواع سیستم های شهری است که با فناوری اطلاعات ارتقا پیدا کردند و هدف اصلی آنها ارتقای کیفیت زندگی مردم است.

هوشنگ بشارتیان با اشاره به آغاز مباحث شهر هوشمند در کشور عنوان کرد: اتحادیه اروپا به ارکان شهر هوشمند اشاره کرده است که از جمله آنها می توان به اقتصاد، مدیریت هوشمند (با عاملیت شهرداری با اشاره به تمایزات الکترونیکی کردن با هوشمند سازی)، محیط، شهروندان و مشارکت آنها اشاره کرد.

وی گفت: بخش انرژی و حمل ونقل یکی از مهمترین ارکان مدیریت شهری است که در مدیریت حمل و نقل باید از سیستم های هوشمند استفاده کرد؛ برای ساخت شهر الکترونیکی و هوشمند نیازمند زیرساخت های ملی و منطقه ای هستیم.

شهردار قم نیز در نشست تخصصی شهر هوشمند ضرورت یا انتخاب گفت: در شهرداری محدودیت بودجه ای برای فناوری اطلاعات و عرصه فرهنگی نداریم؛ درست است که دچار مشکل اقتصادی هستیم ولی اجازه نمی دهیم که این دو بخش دچار مشکل اقتصادی شود.

سیدمرتضی سقاییان نژاد با اشاره به لزوم حرکت به سمت مباحث عملیاتی در هوشمند سازی شهر گفت: بیش از دو دهه است که در خصوص شهرداری الکترونیکی، دولت الکترونیکی و... صحبت می کنیم؛ باید تلاش کنیم که از مباحث تکراری جلوگیری شود؛ قطعا یک سری زیرساخت ها در این عرصه دارای اهمیت است، زیرساخت های علمی وجود دارد ولی کسانی که در بازار کسب و کار حضور دارند یک سری آشتفگی ها دارند که یکی از مشکلات آنها در عرصه قانونی است.

شهردار قم اظهارکرد: شرکت های متعددی در کشور وجود دارد ولی در راستای هوشمند سازی شدن کشور باید آسیب شناسی و تاثیرسنجی شود که کارایی این نهادها به چه میزانی بوده است؛ در واقع زیرساخت های تجهیزاتی نیز از جمله جزیره های مختلف در حال انجام کار است.

شهردار قم بیان کرد: شهروند الکترونیکی در شهر هوشمند باید آموزش ببیند؛ نهاد مسئول آموزش دهنده نیز باید مشخص شود؛ آموزش های لازم باید در یک فضای جدید شکل گیرد؛ ستادی که قرار است در این عرصه تشکیل شود، باید تقسیم وظیفه کند؛ آموزش، استفاده از مشترکات دستگاه ها و ظرفیت ها، مشخص شدن مسئولیت ها و جدول زمان بندی باید در این عرصه مشخص شود؛ در نشست بعدی باید این موضوعات پیگیری شود.

در ادامه سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های "عش آل محمد(ص)" عنوان کرد: فضای یأس و ناامیدی، اندیشه‌ها را می خشکاند و شهر بی اندیشه نیز محکوم به زوال است؛ به همین دلیل این نشست ها علاوه بر مسیر خود به دنبال ایجاد حال و هوای تازه بر روح کسل شهر است.

سیده شبنم فاطمی گفت: این نشست‌ها به دنبال بیدار کردن اندیشه های خاموش است؛ پویایی حوزه اندیشه‌ورزی باعث شد که این سلسله نشست ها برگزار شود؛ آینده نگری از مهمترین مشخصه های این نشست ها است.

سیده شبنم فاطمی گفت: این نشست‌ها به دنبال بیدار کردن اندیشه های خاموش است؛ پویایی حوزه اندیشه‌ورزی باعث شد که این سلسله نشست ها برگزار شود؛ آینده نگری از مهمترین مشخصه های این نشست ها است.

فاطمی اظهارکرد: علاوه بر دمیدن روح زندگی، نیازمند حضور نهادهای مردمی هستیم تا قدرت تغییر را به بدنه حکمرانی شهر بازگردانند؛ نشست اول به مساله اقلیم در مساله شهرسازی پرداخت؛ این نشست به ما ثابت کرد که این عرصه یک متولی خاص ندارد؛ اقلیم امروزه به یک معضل برای شهر ما مبدل شده است ولی حکمرانی نمی تواند به تنهایی این حوزه را مدیریت کند.

در پایان نشست تخصصی شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب، با صدور بیانیه ای و تاکید بر بر لزوم همگرایی در بازشناسی ضرورت وساماندهی دقیق عناصر مختلف شکل دهنده به شهر هوشمند، به کار خود پایان داد.

 

 

 

 

 

 

جدید ترین اخبار مرکز

نشست تخصصی بررسی پیام‌رسان‌های داخلی با حضور مدرسان مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی برگزار گردید

چهارشنبه, 23 خرداد 1397 در نشست تخصصی بررسی پیام‌رسان‌های داخلی که در دفتر ایسنا منطقه قم برگزار شد، معضلات استفاده از فیلترشکن ها و لزوم مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی بررسی شد .  به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، اولین نشست تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت بررسی مزیت‌ها و معایب... ادامه مطلب...

نشست شهرهوشمند از سلسله نشست های عش آل محمد (ص) برگزار شد

IMAGE

شنبه, 12 خرداد 1397 نشست شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی عش آل محمد (ص) روز چهارشنبه نهم خردادماه 1397 به همت جهاددانشگاهی واحد استان قم در سالن همایش های شهرداری قم برگزار شد. این نشست با سخنرانی مهندس رنجبر معاون برنامه ریزی شهرداری آغاز شد و با برگزاری دو پنل تخصصی... ادامه مطلب...

برگزاری انتخابات شورای تعامل

IMAGE

سه شنبه, 01 خرداد 1397  در راستاي فعال سازي دوره جديد فعاليت شوراي تعامل و تبادل نظر دانشجو و دانشگاه و به منظور تبادل نظر و اطلاع از نظرات مشورتي دانشجويان انتخابات دور جديد فعاليت  «شوراي تعامل و تبادل نظر دانشجو و دانشگاه» بر اساس آيين نامه  اين شورا  به منظور انتخاب نمايندگان برگزار شد، در این... ادامه مطلب...

بازدید جناب آقای دکتر نادری ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم

IMAGE

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 بازدید جناب آقای دکتر نادری ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم و هیئت همراه از مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ادامه مطلب...

نشست مسئله اقلیم در نظام شهرسازی در قم برگزار شد

IMAGE

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 نشست اقلیم در نظام شهرسازی در قم از سلسله نشست های عش آل محمد(ص) با مشارکت  جهاد دانشگاهی قم و اداره کل هواشناسی برگزار شد. دکتر محمد حیدری رئیس جهاددانشگاهی استان قم در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه توسعه قم بدون توجه به شرایط اقلیمی تبعات زیست محیطی دارد عنوان کرد: جهاد... ادامه مطلب...

نشست تخصصی اقتصاد دیجیتال برگزار شد

IMAGE

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 نشست علمی اقتصاد دیجیتال به همت گروه فناوری اطلاعات  و دفتر کارآفرینی و اشتغال مرکز و با حضور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان برگزار شد. نشست علمی اقتصاد دیجیتال عصر روز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 1397 در سالن همایش های دانشگاه علمی کاربردی استان قم با حضور علاقه مندان به... ادامه مطلب...

مراسم گرامیداشت هفته معلم برگزار شد

IMAGE

دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 به منظور پاسداشت و تکریم اساتید مرکز و ایجاد حس همدلی و رفاقت بیشتر بین مسئولین دانشگاه و اساتید ضیافت شامی با حضور کلیه اساتید مرکز برگزار گردید. لازم به ذکر است جناب آقای دکتر نادری رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی  استان قم میهمان ویژه این مراسم بودند. همچنین با اهداء لوح... ادامه مطلب...

دیدگاه

اخبار دانشجویی فرهنگی

اطلاعیه های پژوهشی

پذیرش و ثبت نام دانشجو

اطلاعیه های امور مالی