افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام

جستجو در سایت

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز29
دیروز23
هفته52
ماه280
کل88797

در حال حاضر ما 5 میهمان و هیچ عضوی آنلاین

نشست شهرهوشمند از سلسله نشست های عش آل محمد (ص) برگزار شد

نشست شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی عش آل محمد (ص) روز چهارشنبه نهم خردادماه 1397 به همت جهاددانشگاهی واحد استان قم در سالن همایش های شهرداری قم برگزار شد.

این نشست با سخنرانی مهندس رنجبر معاون برنامه ریزی شهرداری آغاز شد و با برگزاری دو پنل تخصصی و سخنرانی هوشنگ بشارتیان عضو کمیسیون دولت الکترونیکی، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم و سیده شبنم فاطمی سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم به کار خود ادامه داد.

مهدی رنجبر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در ابتدای این نشست با بیان اینکه برای اولین بار چشم اندازی دارای مصوبه مراجع رسمی کشور در دست داریم، اظهار کرد: این سند در شش گزاره است که یکی از آنها به هوشمندسازی شهر می پردازد؛ دستگاه‌های اجرایی در این زمینه باید خود را برای رسیدن به نقطه آرمانی تجهیز کنند و گام هایی که بر می دارند بر اساس الگوهای آرمانی باشد.

رنجبر با اشاره به این که مساله شهر هوشمند، دغدغه مناسب و فوق العاده‌ای برای شهر کریمه اهل بیت(ع) است افزود: شهرداری به عنوان بازوی اجرایی مدیریت شهری، از 4 سال پیش در ادامه فعالیت‌هایی که انجام شده بود، بر اساس ماموریت وزارت کشور به دنبال تدوین چشم اندازی برای شهر قم گام برداشت و در افق 20 ساله 1414 چشم اندازی برای شهر تصویب شد.

هوشنگ بشارتیان عضو کمیسیون دولت الکترونیکی نیز در نشست شهر هوشمند با بیان اینکه شهر هوشمند نیازمند دید سیستمی است، بیان کرد: شهر هوشمند به عنوان یک ابرسیستم از انواع سیستم های شهری است که با فناوری اطلاعات ارتقا پیدا کردند و هدف اصلی آنها ارتقای کیفیت زندگی مردم است.

هوشنگ بشارتیان با اشاره به آغاز مباحث شهر هوشمند در کشور عنوان کرد: اتحادیه اروپا به ارکان شهر هوشمند اشاره کرده است که از جمله آنها می توان به اقتصاد، مدیریت هوشمند (با عاملیت شهرداری با اشاره به تمایزات الکترونیکی کردن با هوشمند سازی)، محیط، شهروندان و مشارکت آنها اشاره کرد.

وی گفت: بخش انرژی و حمل ونقل یکی از مهمترین ارکان مدیریت شهری است که در مدیریت حمل و نقل باید از سیستم های هوشمند استفاده کرد؛ برای ساخت شهر الکترونیکی و هوشمند نیازمند زیرساخت های ملی و منطقه ای هستیم.

شهردار قم نیز در نشست تخصصی شهر هوشمند ضرورت یا انتخاب گفت: در شهرداری محدودیت بودجه ای برای فناوری اطلاعات و عرصه فرهنگی نداریم؛ درست است که دچار مشکل اقتصادی هستیم ولی اجازه نمی دهیم که این دو بخش دچار مشکل اقتصادی شود.

سیدمرتضی سقاییان نژاد با اشاره به لزوم حرکت به سمت مباحث عملیاتی در هوشمند سازی شهر گفت: بیش از دو دهه است که در خصوص شهرداری الکترونیکی، دولت الکترونیکی و... صحبت می کنیم؛ باید تلاش کنیم که از مباحث تکراری جلوگیری شود؛ قطعا یک سری زیرساخت ها در این عرصه دارای اهمیت است، زیرساخت های علمی وجود دارد ولی کسانی که در بازار کسب و کار حضور دارند یک سری آشتفگی ها دارند که یکی از مشکلات آنها در عرصه قانونی است.

شهردار قم اظهارکرد: شرکت های متعددی در کشور وجود دارد ولی در راستای هوشمند سازی شدن کشور باید آسیب شناسی و تاثیرسنجی شود که کارایی این نهادها به چه میزانی بوده است؛ در واقع زیرساخت های تجهیزاتی نیز از جمله جزیره های مختلف در حال انجام کار است.

شهردار قم بیان کرد: شهروند الکترونیکی در شهر هوشمند باید آموزش ببیند؛ نهاد مسئول آموزش دهنده نیز باید مشخص شود؛ آموزش های لازم باید در یک فضای جدید شکل گیرد؛ ستادی که قرار است در این عرصه تشکیل شود، باید تقسیم وظیفه کند؛ آموزش، استفاده از مشترکات دستگاه ها و ظرفیت ها، مشخص شدن مسئولیت ها و جدول زمان بندی باید در این عرصه مشخص شود؛ در نشست بعدی باید این موضوعات پیگیری شود.

در ادامه سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های "عش آل محمد(ص)" عنوان کرد: فضای یأس و ناامیدی، اندیشه‌ها را می خشکاند و شهر بی اندیشه نیز محکوم به زوال است؛ به همین دلیل این نشست ها علاوه بر مسیر خود به دنبال ایجاد حال و هوای تازه بر روح کسل شهر است.

سیده شبنم فاطمی گفت: این نشست‌ها به دنبال بیدار کردن اندیشه های خاموش است؛ پویایی حوزه اندیشه‌ورزی باعث شد که این سلسله نشست ها برگزار شود؛ آینده نگری از مهمترین مشخصه های این نشست ها است.

سیده شبنم فاطمی گفت: این نشست‌ها به دنبال بیدار کردن اندیشه های خاموش است؛ پویایی حوزه اندیشه‌ورزی باعث شد که این سلسله نشست ها برگزار شود؛ آینده نگری از مهمترین مشخصه های این نشست ها است.

فاطمی اظهارکرد: علاوه بر دمیدن روح زندگی، نیازمند حضور نهادهای مردمی هستیم تا قدرت تغییر را به بدنه حکمرانی شهر بازگردانند؛ نشست اول به مساله اقلیم در مساله شهرسازی پرداخت؛ این نشست به ما ثابت کرد که این عرصه یک متولی خاص ندارد؛ اقلیم امروزه به یک معضل برای شهر ما مبدل شده است ولی حکمرانی نمی تواند به تنهایی این حوزه را مدیریت کند.

در پایان نشست تخصصی شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب، با صدور بیانیه ای و تاکید بر بر لزوم همگرایی در بازشناسی ضرورت وساماندهی دقیق عناصر مختلف شکل دهنده به شهر هوشمند، به کار خود پایان داد.

 

 

 

 

 

 

جدید ترین اخبار مرکز

نشست تخصصی «مساله زیارت زیربنای آینده شهر قم» از سلسله نشست‎های تخصصی "قم، عش آل محمد(ص)" برگزار شد

IMAGE

چهارشنبه, 17 مرداد 1397  چهارمین نشست از سلسله نشست های قم، عش آل محمد(ص) که به همت مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی و با مشارکت نهادهای مختلف در حال برگزاری است 15 مرداد ماه در موسسه طلوع مهر برگزار شد. در این مراسم که با حضور شخصیت های برجسته و مسئولان بخش های مختلف استان از جمله فرماندار، مدیرکل... ادامه مطلب...

نشست راهبردی«مسئله زیارت، زیربنای توسعه آینده شهر» از سلسله نشست های عش آل محمد(ص) برگزار می شود

IMAGE

شنبه, 13 مرداد 1397 نشست راهبردی«مسئله زیارت، زیربنای توسعه آینده شهر» از سلسله نشست های عش آل محمد(ص) برگزار می شود. زمان:دوشنبه15مرداد ماه 97؛ ساعت 18تا20:30 مکان: قم،دورشهر،موسسۀآموزش عالی طلوع مهر ادامه مطلب...

انتخاب مدرس و دانشجوی مرکز جهاددانشگاهی به عنوان نمایندگان شورای تعامل اساتید و دانشجویان استان قم

دوشنبه, 08 مرداد 1397    استاد گرامی جناب آقای مهندس سید ابوالحسن نظام دوست مدیر گروه محترم رشته فناوری اطلاعات و دانشجوی ارجمند جناب آقای محمد باقر طیوری انتخاب به جا و شایسته شما را به ترتیب به عنوان نمایندگان شورای تعامل اساتید  و شورای تعامل دانشجویان  مراکز علمی کاربردی استان قم در دانشگاه... ادامه مطلب...

اولین ورکشاپ خلاقیت و ایده پردازی برگزار شد

IMAGE

دوشنبه, 01 مرداد 1397     دراین ورکشاپ که به همت دفتر کارآفرینی،انجمن آی تی و واحد فرهنگی مرکز در سالن همایش های دانشگاه برگزار گردید  موارد ذیل به بحث و گفتگو گذاشته شد؛اهمیت خلاقیت و نو اوری پرسش های مرتبط با خلاقیت ویژگیهای خلاقیتویژگی های افراد خلاقنواوری چیستایده و فرصت چیست تفکیک ایده و... ادامه مطلب...

پیشی گرفتن حوزه‌علمیه از دانشگاه، در تولید محتوای دیجیتال/سهولت دسترسی؛گام بزرگ اپ‌های قرآنی موبایل

IMAGE

دوشنبه, 01 مرداد 1397 در نشست تخصصی "بررسی محتوای دیجیتال قرآنی" که در تحریریه ایسنا منطقه قم برگزار شد، جوانب مختلف نرم‌افزارهای قرآنی، مزایا و معایب آن مورد نقد و بررسی قرار گرفت.  به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی علوم ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت... ادامه مطلب...

دیدگاه

اخبار دانشجویی فرهنگی

اطلاعیه های پژوهشی

پذیرش و ثبت نام دانشجو

اطلاعیه های امور مالی